Дія.Сіті: перспективи розвитку IT-бізнесу чи нові рамки?

Наразі IT – індустрія є однією з найпривабливіших галузей економіки для працевлаштування та створення бізнесу. Стрімкий  розвиток IT не оминув уваги й з боку держави, тому 15 червня 2021 Верховна Рада прийняла Закон “Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні”, так званий Закон про Дія City, яким ввела новий правовий режим для IT – індустрії. 

Уже на початку 2022 року Дія Сity почне працювати. Наразі у Верховній Раді перебуває законопроєкт щодо зміни оподаткування для резидентів Дія City. 

То що ж таке Дія City? Як тепер буде відбуватися співпраця з ФОПами? Що таке гіг-контракт та для чого він потрібен? Дія City — це перспективи та лояльність до IT, чи, може, нові рамки?

Дійсно, ще є безліч запитань, але команда ATILOG допоможе Вам знайти відповіді.

Що ж представляє собою Дія Сity? Які нововведення чекати IT – компаніям та простим розробникам?  

Стати резидентами Дія City зможуть лише юридичні особи, зареєстровані  на території України. Уряд залишив можливість обирати на власний розсуд бути учасником Дія City чи ні. Також є важливим запевнення від держави для майбутніх резидентів, щодо незмінності умов перебування у Дія Сity на протязі 25 років. Внесення змін буде можливим лише в тому разі, якщо це буде передбачати покращення умов для учасників.

Які критерії вступу до Дія Сity? 

Закон встановлює вичерпний перелік критеріїв для майбутніх резидентів Дія City:

  • здійснення видів діяльності, встановлених законодавством про Дія City. Сюди можна віднести розробку програмного забезпечення, бізнес – аналітику, управління проектами та майже всі інші напрямки діяльності в IT;
  • 90% доходів від здійснення цих видів діяльності;
  • середня заробітна плата працівників / винагорода гіг – спеціалістів не менше €1200;
  • 9+ працівників і/або гіг – спеціалістів.

Для молодих компаній, наприклад стартапів, вступ є спрощеним. Наприклад, ви не зобов’язані встановлювати винагороду для працівників/гіг – спеціалістів в еквіваленті €1200 до гривні  та наявності  9 і більше працівників/гіг – спеціалістів.

Гіг-контракт, що це за таке?

До заснування гіг – контракту відносини між замовником та виконавцем можно було врегулювати двома шляхами: цивільно – правова угода або трудовий договір. У цивільно – правовому договорі сторони можуть, наприклад, самостійно визначити розмір винагороди виконавця, а у трудовому договорі вона не може бути меншою за 6500 гривень. У той же час, трудовий договір передбачає соціальні гарантії для виконавця, в цивільно – правовому це зробити неможливо. Тобто, гіг – контракт – це новий вид договору, що поєднує риси притаманні для цивільно – правових та трудових відносин, також його можливо укласти лише з резидентом Дія City.

Нововведенням є просте вирішення питання відчуження прав інтелектуальної власності від виконавця  до замовника, які відповідно до гіг-контракту відразу після створення, наприклад, програмного забезпечення належатимуть замовнику.

Які зміни нас чекають в системі оподаткування?

Законопроєкт про оподаткування для резидентів Дія City та їх працівників/гіг – спеціалістів передбачає зміни до оподаткування. При виплаті винагороди працівнику/гіг – спеціалісту, замовник зобов’язаний сплатити за працівника 5 % податку на прибуток фізичних осіб, 1,5% військовий збору та 22 % ЄСВ від мінімальної заробітної плати, тобто 1430 гривень на 1 січня 2022 року. Гіг – спеціаліст має сплачувати ті ж самі податки, але самостійно. Ми можемо побачити, що оподаткування доходів виконавців не зазнало сильних змін у порівнянні з ФОП 3 групи.

У той же час, корпоративні податки зростуть. Резиденти Дія City можуть обрати між 18  % податку на прибуток та 9 % податку на виведений капітал. Слід пам’ятати, що ми маємо справу з юридичними особами, тому при отриманні доходів від діяльності, наприклад, товариства з обмеженою відповідальністю, ми маємо сплатити 18 % податку на дивіденди та 1.5 % військового збору у разі обрання податку на прибуток або 9 % податку на дивіденди плюс 1.5 % військового збору, якщо ми обрали податок на виведений капітал.

Чи варто ставати резидентами  Дія City?

Не можна сказати, що для одних вступ в Дія City буде вигідним, а для інших ні, навіть не маючи повної картини про майбутні зміни, щодо оподаткування.
Однозначно, з настанням 2022 року запрацює новий режим Дія Сity, та про його економічну цінність та вплив на розвиток IT-індустрії можна буде сказати лише з плином часу. 

Сьогодні ми можемо гарантувати лише одне: в будь-якому випадку ми слідкуватимемо за всіма нововведеннями та допоможемо Вам розібратися з усіма тонкощами.


Звучить чудово, але у мене є кілька питань

Зв'язатись