Наразі IT – індустрія є однією з найпривабливіших галузей економіки для працевлаштування та створення бізнесу. Стрімкий розвиток IT не оминув уваги й з боку держави, тому 15 червня 2021 Верховна Рада прийняла Закон “Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні”, так званий Закон про Дія City, яким ввела новий правовий режим для IT – індустрії.
Уже на початку 2022 року Дія Сity почне працювати. Наразі у Верховній Раді перебуває законопроєкт щодо зміни оподаткування для резидентів Дія City.
То що ж таке Дія City? Як тепер буде відбуватися співпраця з ФОПами? Що таке гіг-контракт та для чого він потрібен? Дія City — це перспективи та лояльність до IT, чи, може, нові рамки?
Дійсно, ще є безліч запитань, але команда ATILOG допоможе Вам знайти відповіді.
Що ж представляє собою Дія Сity? Які нововведення чекати IT – компаніям та простим розробникам?
Стати резидентами Дія City зможуть лише юридичні особи, зареєстровані на території України. Уряд залишив можливість обирати на власний розсуд бути учасником Дія City чи ні. Також є важливим запевнення від держави для майбутніх резидентів, щодо незмінності умов перебування у Дія Сity на протязі 25 років. Внесення змін буде можливим лише в тому разі, якщо це буде передбачати покращення умов для учасників.
Які критерії вступу до Дія Сity?
Закон встановлює вичерпний перелік критеріїв для майбутніх резидентів Дія City:
Для молодих компаній, наприклад стартапів, вступ є спрощеним. Наприклад, ви не зобов’язані встановлювати винагороду для працівників/гіг – спеціалістів в еквіваленті €1200 до гривні та наявності 9 і більше працівників/гіг – спеціалістів.
Гіг-контракт, що це за таке?
До заснування гіг – контракту відносини між замовником та виконавцем можно було врегулювати двома шляхами: цивільно – правова угода або трудовий договір. У цивільно – правовому договорі сторони можуть, наприклад, самостійно визначити розмір винагороди виконавця, а у трудовому договорі вона не може бути меншою за 6500 гривень. У той же час, трудовий договір передбачає соціальні гарантії для виконавця, в цивільно – правовому це зробити неможливо. Тобто, гіг – контракт – це новий вид договору, що поєднує риси притаманні для цивільно – правових та трудових відносин, також його можливо укласти лише з резидентом Дія City.
Нововведенням є просте вирішення питання відчуження прав інтелектуальної власності від виконавця до замовника, які відповідно до гіг-контракту відразу після створення, наприклад, програмного забезпечення належатимуть замовнику.
Які зміни нас чекають в системі оподаткування?
Законопроєкт про оподаткування для резидентів Дія City та їх працівників/гіг – спеціалістів передбачає зміни до оподаткування. При виплаті винагороди працівнику/гіг – спеціалісту, замовник зобов’язаний сплатити за працівника 5 % податку на прибуток фізичних осіб, 1,5% військовий збору та 22 % ЄСВ від мінімальної заробітної плати, тобто 1430 гривень на 1 січня 2022 року. Гіг – спеціаліст має сплачувати ті ж самі податки, але самостійно. Ми можемо побачити, що оподаткування доходів виконавців не зазнало сильних змін у порівнянні з ФОП 3 групи.
У той же час, корпоративні податки зростуть. Резиденти Дія City можуть обрати між 18 % податку на прибуток та 9 % податку на виведений капітал. Слід пам’ятати, що ми маємо справу з юридичними особами, тому при отриманні доходів від діяльності, наприклад, товариства з обмеженою відповідальністю, ми маємо сплатити 18 % податку на дивіденди та 1.5 % військового збору у разі обрання податку на прибуток або 9 % податку на дивіденди плюс 1.5 % військового збору, якщо ми обрали податок на виведений капітал.
Чи варто ставати резидентами Дія City?
Не можна сказати, що для одних вступ в Дія City буде вигідним, а для інших ні, навіть не маючи повної картини про майбутні зміни, щодо оподаткування.
Однозначно, з настанням 2022 року запрацює новий режим Дія Сity, та про його економічну цінність та вплив на розвиток IT-індустрії можна буде сказати лише з плином часу.
Сьогодні ми можемо гарантувати лише одне: в будь-якому випадку ми слідкуватимемо за всіма нововведеннями та допоможемо Вам розібратися з усіма тонкощами.