Особливими у практиці адвоката є справи про розірвання шлюбу, коли подружжя має дітей. У такій ситуації важливо не тільки враховувати інтереси Клієнта, а й зробити все для того, аби спір вирішився якомога швидше та не вплинув на добробут дітей.
Вирішення спорів, Представництво в суді, Приватні клієнти
До адвоката, к.ю.н. Аліка Керімова, звернувся Клієнт, який бажав вирішити питання щодо проживання неповнолітнього сина проживати з батьком.
Адвокат направив позов до Богодухівського районного суду Харківської області за правилами спрощеного позовного провадження. Особливістю даного виду провадження є те, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Оскільки адвокат переконав суд, що шлюбно-сімейні відносини між сторонами припинені, подружжя проживає окремо, спільне господарство сторони не ведуть, тож сім’я існує формально, суд постановив рішення про розірвання шлюбу. При цьому враховано прохання Позивача щодо проживання сина з батьком. Також з Відповідача стягнуто витрати понесені на сплату судового збору.
Цей позов було розглянуто швидко, однак, існують більш складні ситуації, коли мова йде про стягнення аліментів.
Випадок із нещодавної практики нашого адвоката демонструє, що при зверненні до суду з позовом про стягнення аліментів та додаткових витрат, Позивачам для для обґрунтування своєї позиції варто зібрати докази на обґрунтування заявлених позовних вимог.
У наведеній справі Позивач просив суд стягнути з Відповідача аліменти на утримання сина у розмірі ¼ частки з усіх видів заробітку (доходу) платника аліментів щомісяця, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно та додаткові витрати на дитину у розмірі 1500 грн. кожного місяця. Свої вимоги Позивач мотивував тим, що Відповідач не приймає участі у вихованні та в утриманні спільної дитини, добровільно матеріальну допомогу не надає, хоча має на це можливість.
Відповідач же просив відмовити в частині позову вимоги про стягнення додаткових витрат на дитину у розмірі 1500 грн.
Вирішуючи питання про розмір аліментів, що підлягають стягненню з Відповідача, суд враховував стан здоров’я дитини, матеріальне становище сторін по справі, зокрема Відповідача, який є фізично здоровим, офіційно працює, має стабільний дохід, а також той факт, що відомостей про наявність у відповідача інших утриманців або стягнень за виконавчими листами суду не надавались та інші обставини, що мають істотне значення.
Розмір участі одного з батьків у додаткових витратах на дитину у разі спору визначається за рішенням суду, з урахуванням обставин, що мають істотне значення.
Додаткові витрати на дитину можуть фінансуватись наперед або покриватися після їх фактичного понесення разово, періодично або постійно. При цьому, додаткові витрати не є додатковим стягненням коштів на утримання дитини, адже саме аліменти необхідні, щоб забезпечити нормальні матеріальні умови для життя дитини.
Саме тому в окремих випадках за наявності особливих обставин, крім звичайних витрат на дитину, вимагаються додаткові. До особливих обставин, які викликають необхідність додаткових витрат на дитину закон відносить насамперед випадки, коли дитина, яка знаходиться на утриманні батьків, потребує додаткових витрат на неї у зв`язку із розвитком певних її здібностей, страждає на тяжку хворобу тощо. Особливі обставини можуть бути зумовлені, як негативними (хвороба), так і позитивними фактами (схильність дитини до музики, що потребує купівлі музичного інструменту, або до певного виду спорту, що вимагає додаткових матеріальних витрат, або дитина потребує оздоровлення та відпочинку біля моря чи на гірському курорті). Такі особливі обставини будуть індивідуальними у кожному конкретному випадку.
Наявність таких витрат має довести особа, що заявляє позовні вимоги про стягнення додаткових витрат. Розмір додаткових витрат повинен визначатися залежно від передбачуваних або фактично понесених витрат на дитину.
Врахувавши потребу дитини в додаткових коштах на навчання, виходячи з положень ст. 185 СК України, суд частково задовольнив вимоги, стягнувши з Відповідача на користь Позивача додаткові витрати на розвиток дитини в розмірі 500 грн. щомісяця, що відповідає вимогам ст. 141 СК України, яка передбачає рівний обов`язок батьків щодо дитини, а також стягнув з відповідача судовий збір.
Якщо ж Ви зіткнулися зі схожою ситуацією, Ви можете розраховувати на підтримку та професіоналізм команди “Atilog”, а тому не гайте часу та звертайтеся до нас через розділ “Контакти”.
Детальніше із рішенням суду по справі №613/317/21 Ви можете ознайомитися нижче .